ZŠ.07 | Geometria

Prejdeme si všetko čo sa týka geometrie základnej školy. Od uhlov, cez trojuholníky, až po telesá! Ou a pridáme ešte aj zobrazenia :)

Pozrite sa do rohu miestnosti. Je tam uhol. Pozrite sa na svoj počítač. Je tam hneď niekoľko uhlov. Uhly sú všade okolo nás a tvoria jeden zo základných pilierov geometrie a preto je potrebné sa s nimi oboznámiť hneď na začiatku tejto cesty. Najprv si definujeme čo presne uhol je a ako ho môžme zmerať. Používame na to uhlomer, ktorý sa dá nájsť v akomkoľvek papiernictve. A výsledok? Ten bude v takzvaných stupňoch, neskôr aj v minútach alebo sekundách (a nie nejedná sa o čas). Zisťujeme, že keď nakreslíme akékoľvek dve priamky, ktoré sa pretnú, vytvoríme tým uhol. Začína to byť ale zaujímavé, pretože sa nám objavujú aj nejaké susedné, súhlasné a striedavé uhly. Nemusíte sa báť, so všetkým sa v tomto kurze zoznámime. Uhol je teda väčšia zábava než sme si pôvodne mysleli.

Prišiel čas zoznámiť sa s prvými geometrickými útvarmi, ktorými budú trojuholníky. Pozrite sa na slovo trojuholník. Hovorí nám totiž koľko uhlov tento útvar bude mať - presne 3 a nikdy nie viac ani menej. tieto tri uhly budú vytvorené tromi stranami trojuholníka. Môžeme teda zostrojiť trojuholník z akýchkoľvek troch uhlov alebo úsečiek? Nanešťastie nie ale naučíme sa rozpoznávať z ktorých áno a z ktorých nie, vďaka takzvanej trojuholníkovej nerovnosti. Je to jednoduchý nástroj, ktorý nám pomôže zistiť či nami želaný trojuholník môže byť zostrojený. Trojuholníky zaujímali už matematikov v dávnych časoch. Jedným z nich bol aj Pytagoras ktorý vytvoril takzvanú Pytagorovu vetu. Aj keď jej slovné prevedie je zložitejšie, samy uvidíte že jej predpis si veľmi rýchlo osvojíte a vďaka tomu budeme vedieť nádherne pracovať s pravouhlými trojuholníkmi. Tak načo ešte čakáme?

Ako by sa dalo jednoducho popísať čo je kružnica? Hmmm. Je to niečo čo má kruhový tvar. Počkať ale to už hovoríme o kruhu nie? Poďme si v tom spraviť poriadok a na začiatku kurzu jasne definovať čo je kružnica a čo kruh. Kružnicu tvoria všetky body, ktoré sú od istého bodu rovnako vzdialené. Je to teda čiara, ktorej každý bod je rovnako vzdialený od stredu kružnice. Práve preto použijeme kružidlo, ktorého ostrú časť zapichneme a vytvoríme takúto kružnicu. Ak by sme z tejto kružnice chceli vytvoriť kruh tak len vyfarbíme všetko čo sa nachádza vo vnútri tejto kružnice. Kruh sú totiž všetky body ktoré majú určitú alebo mešiu vzdialenosť od stredu.

Určite ste už v rôznych knihách videli krásne nakreslené kocky alebo kvádre. Poďme sa ich teda naučiť kresliť! Ide o takzvané voľné rovnobežné premietanie. Začneme s najjednoduchšími telesami ako sú kocka a kváder, pričom si povieme niečo aj o ich sieti. Konečne sa naučíme ako počítať aj objem a povrch takýchto telies a budeme vďaka tomu vedieť koľko vody potrebujeme aby sme naplnili bazén alebo koľko farby potrebujeme na natretie stien v izbe. Predstavíme si hranoly čo sú útvary ktoré majú dve zhodné, rovnobžné podstavy. Neviete čo je to podstava? Nevadí, vysvetlíme si to. Dostaneme sa aj ku zložitejším telesám ako napríklad ihlan, valec, guľa alebo kužel. Ku každému z nich si ukážeme potrebné vzorce, ktoré používame na výpočet ich objemu a povrchu. Nemusíte sa báť, tieto vzorce by ste mali mať vždy napísané niekde na zadnej strane testu ako pomôcku. Je ale potrebné ich vedieť použiť a to si ukážeme v tomto kurze.


Osnova KurzuZačnite teraz! 

Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?

Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!

Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?

Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!

Na ako dlho mám prístup ku kurzu?

Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.

Čo ak som nespokojný s kurzom?

Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.

Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.