ZŠ.06 | Funkcie a Základy Goniometrie

Funkcia je vlastne krabička do ktorej vložíme číslo alebo výraz a niečo z toho vznikne! Sínus, kosínus a tangens sa konečne stanú našimi kamarátmi.

Aritmetiké operácie ako sčítanie, odčítanie, násobenie alebo delenie boli fajn. Algebra začala byť už väčšia zábava. Skutočná matematická párty ale začína pri funkciách. Ideme spolu objaviť túto časť matematického sveta, ktorá verte alebo nie sa objavuje všade okolo nás. S funkciou sa stretneme hneď ráno, keď nám zazvoní budík, keďže aj nastavenie tohto budíka je funkciou. Funkciu si môžme predstaviť jednoducho ako krabičku, do ktorej číslo vstupujea táto krabička ho nejak zmení (a možno aj nezmení) na nejaké iné číslo. Ide teda o určitý vzťah čísel alebo výrazov, ktoré do funkcie vstupujú a tých čo z nej vystupujú.Keďže sú funkcie veľmi úzko späté so svetom rovníc, pozrieme sa aj na to ako môžme lineárne rovnice o ktorých sme sa už naučili zmeniť na funkcie. Vážne do toho ale chceme skočiť bez prípravy? Nieeee. Hneď na začiatku si ukážeme nástroj ktorý budeme používať v celej našej matematickej kariére a tým je pravouhlá sústava súradníc. Sem si môžme zakresľovať čokoľvek zo sveta rovníc, nerovníc alebo funkcií. Ďalším nástrojom, ktorý si ukážeme, je určovanie takzvaného definičného oboru a oboru hodnôt funkcie. Robo a pri vytváraní tohto kurzu priznal že s tým mal problém až po jeho maturitu a preto tomu venujeme špeciálnu pozornosť a dáme si záležať!

Niekto Vás na ulici zastaví a nalieha na vás aby ste mu rýchlo povedali aký veľký je vnútorný uhol v trojuholníku ak poznáme dve jeho strany. Nebudete mu vedieť odpovedať že? Viem, znie to nereálne a asi sa to nikdy nestane. Keby ale náhodou áno tak je tu pre Vás pripravená goniometria, vďaka ktorej by ste sa v tejto situácií vynašli.

Zoznámime sa totiž so sínusom, kosínusom a tangensom. Ak sa pozriete na Vašu kalkulačku nájdete ich tam ako sin, cos a tan. Konečne budeme vedieť na čo tieto tri tlačítka slúžia. Každopádne sa ale s goniometriou budeme stretávať na strednej škole veľmi veľa a preto je dobré sa s ňou oboznámiť už teraz.


Začnite teraz! 

Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?

Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!

Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?

Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!

Na ako dlho mám prístup ku kurzu?

Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.

Čo ak som nespokojný s kurzom?

Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.

Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.