ZŠ.05 | Algebra

Začnime objavovať nový svet nádhernej algebry a algebraických výrazov. Konečne sa dostaneme aj k úžasným rovniciam a nerovniciam!

Algebra je vo svojej podstate jazyk ktorým môžme popisovať rôzne javy, ktoré sa dejú okolo nás. Môžte si to jednoducho predstaviť ako skratku k rôznym zápisom. Namiesto toho aby sme niečo zapisovali stále dookola, algebra vám dáva možnosť pomocou výrazov zapísať tento opakujúci sa jav. Algebra a algebraické výrazy sú taktiež vstupnou bránou do sveta vyššej matematiky. Keď tento kurz zvládnete, otvoria sa Vám ohromujúce možnosti matematiky na vyššej úrovni. Algebra je používaná ľudmi v rôznych zamestnaniach ako strojárstvo, programovanie alebo dizajn.

Ale počkať! Ako to že môžme používať nejaké písmená na to aby sme vyjadrili číslo? Ako môže “x” predstavovať nejaké číslo? A aké číslo vlastne vyjadruje? Na toto jednoducho musíme prísť! Robo na vysvetlenie toho čo je premenná použil aj obrázok Chucka Norrisa. Samy uvidíte, že tento kurz je skvelý pre začínajúcich expertov v algebre :)

Robo si tentokrát pripravil špcialitky ako napríklad sériu videí v ktorých sa plánuje dostať do formy a tak sa chce zapísať na hodiny Yogy. V štúdiu Yogy ponúkajú rôzne možnosti platby a tak sa dostávame k vytvoreniu prvých rovníc. Prejdeme si veľa jednoduchými príkladmi aby sme si zvykli na počítanie rovníc ako napríklad 3x - 17 = 8. Tak len relaxujte, vezmite si šálku horúcej čokolády a vydajte sa na cestu pri ktorej sa stanete hviezdou sveta algebry.

Keď sa už budeme cítiť komfortne s lineárnymi rovnicami (alebo jednoducho rovnicami) začneme pracovať s príkladmi kedy dostaneme zadaných viac rovníc naraz. To nazývame sústavy rovníc. Pravdepodobne najkrajšia séria videí akú kedy Robo vytvoril Vás uvedie do tohto sveta. Stretneme sa s trollom, ktorého hádanku musíme vyriešiť aby sme mohli zachrániť princeznú, budeme organizovať kráľovskú oslavu na našu počesť a mnoho ďalšieho. Určite si to nenechajte ujsť.


Algebra nie je len nejaké vodoo čarovanie ktoré Vás po nociach straší. Je to spôsob akým reprezentujeme a manipulujeme matematiku. Tento kurz Vám rozšíri obzory a pomôže pochopiť čo algebraické výrazy vlastne predstavujú. Nebudeme už mať len znamienko “=” a po jeho stranách dva výrazy ktoré sa rovnajú, ale aj dve strany ktoré sa nerovnajú! Predstavme si nasledujúci príklad. Máme 3 jablká a vieme že spolu vážia najmenej 300 gramov. Vieme teda prepočítať, že jedno jablko váži najmenej 100 gramov. Super nie? Malým trikom na ktorý si musíme pri nerovniciach zvyknúť je zmena znamienka nerovnosti pri násobení alebo delení oboch strán rovnice záporným číslom. Robo pre Vás ale má jednoduchú pomôcku s nepriestrelnou logikou na ktorú keď si pri písomke spomenieme, určite znamienko nerovnosti otočíme v správnu chvíľu.


Osnova KurzuZačnite teraz! 

Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?

Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!

Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?

Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!

Na ako dlho mám prístup ku kurzu?

Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.

Čo ak som nespokojný s kurzom?

Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.

Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.