
ZŠ.02 | Záporné Čísla, Absolútna Hodnota, Desatinné Čísla a Percentá
Rozšírime si naše znalosti o čísla menšie než 0 a taktiež sa naučíme o “vzdialenosti” čísla od 0. Čo keby sme si tiež dali desatinné čísla a percentá? :)
Čo je “záporné číslo”? Čo sa stane ak sčítam alebo odčítam takéto číslo? Ak začnete tento kurz so základnými znalosťami sčítania a odčítania čísel, naučíte sa čo sa deje vo svete pod 0! Spolu sa naučíme čo sú záporné čísla a ako s nimi môžme pracovať. Samy zistíte že keď pochopíme základy práce so zápornými číslami bude ich sčítanie a odčítanie dokonale jednoduché a intuitívne. Táto znalosť je super-veľmi-extra dôležitá pre Vašu matematickú kariéru preto jej odporúčame venovať dostatok času. Keď už spolu zistíme aké skvelé sú záporné čísla, dostaneme sa ku ešte zaujímavejším operáciám s nimi a to je násobenie a delenie!
Ďalej sa pozrieme na koncept ktorý sa nazýva absolútna hodnota, ktorá ako zistíte je absolútne jednoduchá na to aby sme ju absolútne pochopili. Je to len “vzdialenosť” čísla od 0 na číselnej osi. Ak máte zadané záporné číslo, len ho premeňte na kladné aby ste dostali absolútnu hodnotu. Ako sa budete ďalej matematicky rozvíjať, absolútna hodnota sa bude objavovať vo viacerých konceptoch a kurzoch, preto je veľmi dôležité si ju prejsť už teraz.
Desatinné čísla používame všade. Keď zaplatíme v obchode 0.75 €, číslo 0.75 je desatinné číslo. Keď vidíme hodnotenia gymnastického výkonu od rozhodcov (“9.5, 9.4, 7.5”), tiež nachádzame desatinné čísla. Tento kurz Vám pomôže lepšie pochopiť nový svet, ktorý nám otvárajú desatinné čísla. Naučíme sa teda o číslach ktoré sa nachádzajú na číselnej osi práve medzi (tými) celými číslami! Ako už vieme, svet okolo nás sa málokedy skladá z celých čísel. Často sa v ňom objavujú aj desatinné čísla a preto sa ich musíme naučiť aj násobiť a deliť. Ak by sme sa to nenaučili, nevedeli by sme si napríklad vypočítať obsah podlahy našej izby a teda keď by sme si tu budovali svoj tajný zámok, nevedeli by sme ako veľa koberca budeme potrebovať. Pamätáte si tiež ako nám často zostával nejaký zvyšok pri delení celých čísel? Tak presne tých sa teraz už dokážeme zbaviť! Ha!
Najmenej 50% matematiky, s ktorou sa budete v živote zaoberať bude obsahovať prácu s percentami. Aj keď si takto vysokým číslom niesme istý, znie veľmi presvedčivo. V každom prípade, ak si neprejdete týmto kurzom, bude pre Vás ťažké tvrdiť opak. Ako uvidíte slovo “percento” je odvodené z anglického “per cent” čo je preložené “na sto”. V každom prípade si po prezretí tohto kurzu budete môcť byť vecami 100% istí. Či už sa snažíte vypočítať aké veľké “sprepitné” by ste mali pripojiť k účtu v reštaurácií alebo ako dlho budeme splácať pôžičku, percentá sa budú objavovať všade a stále v našom živote. Tento kurz Vám ukáže niektoré z týchto problémov (našťastie) ešte pred tým než sa s nimi stretneme v skutočnom živote. Užite si to!
Osnova Kurzu
-
Náhľad1. Úvod Do Záporných Čísel (4:58)
-
Náhľad2. Záporné Čísla Na Číselnej Osi (2:48)
-
Náhľad3. Zoraďovanie Záporných Čísel Na Číselnej Osi (5:25)
-
Náhľad4. Sčítavanie Záporných Čísel - Úvod (7:44)
-
Náhľad5. Sčítanie Kladných Čísel So Zápornými (4:43)
-
Náhľad6. Sčítanie a Odčítanie Záporných Čísel - Príklady (2:35)
-
Náhľad7. Prečo Je Odčítanie Záporného Čísla To Isté Ako Pričítanie Kladného (4:38)
-
Náhľad8. Prečo Roznásobením Dvoch Záporných Čísel Dostanem Kladné (7:51)
-
Náhľad9. Intuícia Pri Roznásobovaní Záporných Čísel (4:53)
-
Náhľad10. Násobenie a Delenie Záporných Čísel - Príklady (4:20)
-
Náhľad11. Príklady So Zápornými Číslami 1 (4:43)
-
Náhľad12. Príklady So Zápornými Číslami 2 (2:27)
-
Náhľad13. Príklady So Zápornými Číslami 3 (3:43)
-
Náhľad1. Úvod Do Desatinných Čísel (5:03)
-
Začať2. Desatinné Čísla a Číselná Os (4:20)
-
Začať3. Znázornenie Zlomkov a Desatinných Čísel Na Číselnej Osi (3:57)
-
Začať4. Porovnávanie Desatinných Čísel - Príklad 1 (9:04)
-
Začať5. Porovnávanie Desatinných Čísel - Príklad 2 (5:54)
-
Začať6. Porovnávanie Desatinných Čísel - Príklad 3 (6:18)
Začnite teraz!
Často Kladené Otázky
Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!
Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!
Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok..
Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.
Váš prednášajúci

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.