ZŠ.01 | Sčítanie, Odčítanie, Násobenie a Delenie

Začneme s príkladom 1+1=2 a dostaneme sa až ku deleniu a deliteľnosti rôznych čísel. Objavíme taktiež mágiu prvočísel!

Sčítanie a odčítanie je úplným základom celej matematiky. Tento kurz začína sčítaním jednociferných čísel. Môžete sa už zoznámiť aj s nádhernou číselnou osou. Budeme pokračovať sčítaním a odčítaním čísel, ktoré majú dve cifry (áno, dve!). Na začiatku však nebudeme vykonávať žiadne prenášanie pri odčítavaní, ale pôjdeme na to pekne pomaly. Vďaka tomu neskôr zistíte že sčítanie a odčítanie dvojciferných čísel je len jednoduchým rozšírením toho čo sme si už spoločne osvojili.

Predstavme si dva základné koncepty v matematike: násobenie a delenie. Ak máme v triede 3 žiakov a každý z nich má dve hrušky, koľko hrušiek vlastne máme? Sčítanie a odčítanie bola zábava, ale je čas dostať sa na novú úroveň. Bude záležať len na Vás ako si predstavíte úkon násobenia. Môžete si to predstaviť napríklad ako pričítavanie toho istého čísla niekoľkokrát po sebe. Ak Vám predošlá veta dávala aspoň trochu zmysel, určite si užijete tento kurz.

Wowowoooou počkať! Naozaj chceme skočiť do násobenia väčších čísel len tak bez prípravy? To by nebol dobrý nápad. Preto si najprv predstavíme ohromný nástroj ktorý nám neskôr bude pomáhať pri akomkoľvek príklade násobenia alebo delenia. Bude to skvelá tabuľka násobkov. Verte alebo nie, časom si ju určite zapamätáte a neskôr dokonca ani nebudete myslieť na to že ju používate. Predstavte si tie ohromné možnosti keď budete vedieť z hlavy násobiť čísla.

Určite ste už počuli magické slovo - prvočíslo. Čo vlastne sú prvočísla? Existujú aj nejaké druhočísla? Samozrejme že nie. Prvočísla sú čísla, ktoré sú deliteľné len jednotkou a samým sebou a skrýva sa za nimi veľa matematického čarovna o ktorom si v tomto kurze povieme viac. Poslúžia nám taktiež na to, že sa naučíme ako vytvoriť prvočíselný rozklad.

Vďaka prvočíselnému rozkladu dokážeme nájsť najmenší spoločný násobok a najväčší spoločný deliteľ. Áno viem viem, tie dva pojmy sú strašne dlhé a ľahko sa mýlia. Preto si ich pomaly prejdeme a ukážeme si niekoľko príkladov. V každom prípade ale dostaneme dve čísla a buď budeme hľadať najmenšie číslo ktoré sa dá oboma týmito číslami vydeliť alebo najväčšie číslo ktoré obe tieto čísla delí. Aj keď to stále môže znieť hrozivo, samy uvidíte že je to vcelku jednoduché!


Osnova Kurzu 

Začnite teraz!Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?

Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!

Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?

Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!

Na ako dlho mám prístup ku kurzu?

Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.

Čo ak som nespokojný s kurzom?

Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.

Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.