
ZŠ.01 | Sčítanie, Odčítanie, Násobenie a Delenie
Začneme s príkladom 1+1=2 a dostaneme sa až ku deleniu a deliteľnosti rôznych čísel. Objavíme taktiež mágiu prvočísel!
Sčítanie a odčítanie je úplným základom celej matematiky. Tento kurz začína sčítaním jednociferných čísel. Môžete sa už zoznámiť aj s nádhernou číselnou osou. Budeme pokračovať sčítaním a odčítaním čísel, ktoré majú dve cifry (áno, dve!). Na začiatku však nebudeme vykonávať žiadne prenášanie pri odčítavaní, ale pôjdeme na to pekne pomaly. Vďaka tomu neskôr zistíte že sčítanie a odčítanie dvojciferných čísel je len jednoduchým rozšírením toho čo sme si už spoločne osvojili.
Predstavme si dva základné koncepty v matematike: násobenie a delenie. Ak máme v triede 3 žiakov a každý z nich má dve hrušky, koľko hrušiek vlastne máme? Sčítanie a odčítanie bola zábava, ale je čas dostať sa na novú úroveň. Bude záležať len na Vás ako si predstavíte úkon násobenia. Môžete si to predstaviť napríklad ako pričítavanie toho istého čísla niekoľkokrát po sebe. Ak Vám predošlá veta dávala aspoň trochu zmysel, určite si užijete tento kurz.
Wowowoooou počkať! Naozaj chceme skočiť do násobenia väčších čísel len tak bez prípravy? To by nebol dobrý nápad. Preto si najprv predstavíme ohromný nástroj ktorý nám neskôr bude pomáhať pri akomkoľvek príklade násobenia alebo delenia. Bude to skvelá tabuľka násobkov. Verte alebo nie, časom si ju určite zapamätáte a neskôr dokonca ani nebudete myslieť na to že ju používate. Predstavte si tie ohromné možnosti keď budete vedieť z hlavy násobiť čísla.
Určite ste už počuli magické slovo - prvočíslo. Čo vlastne sú prvočísla? Existujú aj nejaké druhočísla? Samozrejme že nie. Prvočísla sú čísla, ktoré sú deliteľné len jednotkou a samým sebou a skrýva sa za nimi veľa matematického čarovna o ktorom si v tomto kurze povieme viac. Poslúžia nám taktiež na to, že sa naučíme ako vytvoriť prvočíselný rozklad.
Vďaka prvočíselnému rozkladu dokážeme nájsť najmenší spoločný násobok a najväčší spoločný deliteľ. Áno viem viem, tie dva pojmy sú strašne dlhé a ľahko sa mýlia. Preto si ich pomaly prejdeme a ukážeme si niekoľko príkladov. V každom prípade ale dostaneme dve čísla a buď budeme hľadať najmenšie číslo ktoré sa dá oboma týmito číslami vydeliť alebo najväčšie číslo ktoré obe tieto čísla delí. Aj keď to stále môže znieť hrozivo, samy uvidíte že je to vcelku jednoduché!
Osnova Kurzu
-
Náhľad1. Sčítanie Jabĺk (2:29)
-
Náhľad2. Sčítanie Banánov (2:13)
-
Náhľad3. Predstavenie Číselnej Osi (4:53)
-
Náhľad4. Ako Sčítavať Väčšie Čísla (4:23)
-
Náhľad5. Cvičenie Sčítania Čísel (3:01)
-
Náhľad6. Sčítanie s Prenášaním - Úvod (3:43)
-
Náhľad7. Ďalšie Sčítanie s Prenášaním (3:10)
-
Náhľad8. Sčítanie Veľkých Čísel (3:10)
-
Náhľad9. Sčítanie Obrovských Čísel (2:49)
-
Začať1. Odčítanie - Zjedené Banány (2:33)
-
Začať2. Odčítanie - Ďalšie Zjedené Hrušky (2:58)
-
Začať3. Číselná Os Pri Odčítaní (4:21)
-
Začať4. Odčítanie Dvojciferných Čísel (3:23)
-
Začať5. Cvičenie s Odčítaním Čísel (3:13)
-
Náhľad6. Odčítanie s Prenášaním - Úvod (5:05)
-
Začať7. Príklady Odčítania s Prenášaním (3:59)
-
Začať8. Prečo Prenášanie Pri Odčítaní Funguje (4:33)
-
Začať1. Násobenie 1 - Balíčky Cukríkov (3:47)
-
Začať2. Násobenie 2 - Skupiny Tenisových Loptičiek (5:16)
-
Začať3. Ako Spolu Sčítanie a Násobenie Súvisia (4:46)
-
Začať4. Tabuľka Násobkov - Úvod (6:19)
-
Začať5. Tabuľka Násobkov (8:36)
-
Začať6. Násobenie - Slovné Úlohy (2:34)
-
Začať7. Násobenie Násobkami 10 (3:34)
-
Začať8. Násobenie 1-ciferného Čísla 2-ciferným (Bez Prenášania) (4:57)
-
Začať9. Násobenie 1-ciferného Čísla 3-ciferným (Bez Brenášania) (2:53)
-
Začať10. Násobenie 1-ciferného Čísla 2-ciferným (S Prenášaním) (4:53)
-
Začať11. Násobenie 1-ciferného Čísla 3-ciferným (S Prenášaním) (4:53)
-
Začať12. Násobenie 1-ciferného 4-ciferným (S Prenášaním) (2:14)
-
Náhľad13. Násobenie 2-ciferného Čísla 2-ciferným (7:18)
-
Začať14. Viac Príkladov Násobenia 2-ciferných Čísel (5:27)
-
Začať15. Násobenie - Slovná Úloha (3:42)
-
Začať16. Mriežkové Násobenie (7:23)
-
Začať17. Prečo Mriežkové Násobenie Funguje (5:11)
-
Začať18. Chápanie Násobenia Cez Obsah (5:13)
-
Začať19. Pravidlo Komutatívnosti (4:19)
-
Začať20. Práca So Zátvorkami Pri Násobení (6:22)
-
Začať21. Príklad So Zátvorkami (4:19)
Začnite teraz!
Často Kladené Otázky
Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!
Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!
Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.
Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.
Váš prednášajúci

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.