SŠ.10 | Kombinatorika, Pravdepodobnosť a Štatistika

Vedeli ste že ak sa stanete naozaj expertmi v pravdepodobnosti a štatistike, dokážete predpovedať aj meškanie Vášho ranného autobusu? :)

   Pozrite si náhľad

Tento kurz je úvodom ku trom rôznym oborom matematiky! Všetky tri spolu totiž súvisia. Začneme tým najjednoduchším - kombinatorikou. Renáta má v skrini 4 tričká a 3 sukne. Na koľko dní jej toto oblečenie vystačí, tak aby si vždy obliekla inú kombináciu oblečenia? Na vypočítanie tohto príkladu sa potrebujeme naučiť o takzvanom kombinatorickom pravidle súčinu. ak ste sa už s kombinatorikou na strednej škole stretli určite ste sa stretli s kombinačným číslom a nejakými mätúcimi vzorcami. V kombinatorike sa totiž musíme naučiť o troch celkoch - permutáciach, variáciách a kombináciách. Každý z týchto celkov sa ďalej delí ešte na dve časti - s opakovaním a bez opakovania. Opäť sme si dali veľmi záležať aby sme tieto časti pekne a logicky zoradili. Ku každej z nich sa viaže aj nejaký vzorec. Opäť, Robo má VEĽMI zlú pamäť na vzorce, takže budete vidieť logické odvodenie pri každom z nich :)

Pokračovať budeme pravdepodobnosťou. Stačí pochopiť najjednoduchší princíp počítania pravdepodobnosti a razom dokážeme vypočítať pravdepodobnosť v podstate akéhokoľvek javu. Aká je napríklad pravdepodobnosť že pri hode kockou padne 6? Aká je pravdepodobnosť že z vrecka vyberieme červený kamienok? To všetko sa dozvieme! Ďalej sa posunieme ku zmiešaniu pravdepodobnosti a kombinatoriky. Toto sú náročnejšie príklady, ktoré sa zvyknú objaviť na maturitných testoch, preto je dôležité ich zvládnuť. Táto časť kurzu končí zábavným videom s názvom “Problém Montyho Halla”, ktorý je majstrovstvom pravdepodobnosti :)

Na záver si povieme niečo o štatistike. Táto vedná disciplína vznikla v dávnych časoch keď chceli mať králi a panovníci lepší prehľad o svojom kráľovstve. Chceli napríklad vedieť, koľko daní vyberajú alebo koľko môžu vybrať. Vďaka štatistike si už dokážeme aj vypočítať aká známka nám na vysvedčení vychádza. Stretneme sa taktiež s prvými grafmi ktoré nám pomôžu zobrazovať rôzne dáta aj graficky (preto sa volajú grafy). Ukážeme si už aj pokročilejšie štatistické nástroje ako sú rozptyl, smerodajná odchýlka alebo variačný koeficient. A len tak mimochodom, Robo sa tomuto oboru rozhodol venovať svoje štúdium a teda by mal naozaj stáť za to!


Osnova Kurzu 

Začnite teraz!Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?

Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!

Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?

Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!

Na ako dlho mám prístup ku kurzu?

Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.

Čo ak som nespokojný s kurzom?

Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.

Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.