SŠ.03 | Komplexné Čísla

Tieto čísla sa len volajú komplexné, inak sú jednoduché a ľahko pochopiteľné :)

   Pozrite si náhľad

Matematickí géniovia si pred nejakým časom uvedomili že obyčajné čísla nám na niektoré výpočty nestačia. Doposiaľ sme si vždy len nakreslili číselnú os a všetky čísla sme znázorňovali na tejto “čiare”. Čo ak ale existujú nejaké čísla aj mimo tejto “čiary”. Skvelá správa - existujú!

Ak pridáme zvislú číselnú os na ktorej vytvoríme takzvané imaginárne jednotky, vytvoríme tým úplne novú časť matematiky. A práve táto časť matematiky nám otvorí nove možnosti a vypočíta príklady, o ktorých riešení sme doposiaľ nemali poňatia. Imaginárna jednotka sa označuje ako “i” a v jednoduchosti je to odmocnina z čísla -1. A ako teda vytvárame komplexné čísla? Spojíme nejaké reálne číslo (napríklad 5) s nejakým imaginárnym číslom (napríklad 3i) a woalaaa - máme komplexné číslo (5 + 3i).

Ako s každým typom čísel, sa aj s týmito naučíme základné matematické operácie ako sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie. Ako vždy si všetko budeme logicky odvodzovať a nebudeme sa teda musieť učiť spamäti nejaké siahodlhé vzorce.

Vedeli že pri komplexných číslach sa nám objaví aj goniometria? Totiž, naše komplexné čísla môžu byť zadané buď v algebrickom tvare, alebo v goniometrickom tvare. A prečo by sme mali využívať dva rôzne tvary toho istého čísla? Goniometrický tvar nám dovolí si tieto čísla lepšie predstaviť, najmä v grafoch. Okrem toho, goniometrický tvar je väčšia zábava :)


 

Začnite teraz!



Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?

Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!

Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?

Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!

Na ako dlho mám prístup ku kurzu?

Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.

Čo ak som nespokojný s kurzom?

Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.

Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.