SŠ.07 | Postupnosti

Všetko, čo na strednej škole potrebujete vedieť o postupnostiach!

   Pozrite si náhľad

Postupnosti môžme chápať ako špeciálny druh funkcií. Určite si každý z nás vie nejakú postupnosť predstaviť. Napríklad 3,5,7,9...a tak ďalej. Tieto jednotlivé čísla sa nazývajú členy postupnosti. Taktiež, sme si práve ukázali prvý z možných vyjadrení postupnosti a to vymenovaním členov tejto postupnosti.

Postupnosť sa dá vyjadriť ešte aj vzorcom. Občas je náročné tento vzorec nájsť, ale ukážeme si na to niekoľko jednoduchých trikov. Ďalšou možnosťou vyjadrenia postupnosti, je takzvané rekurentné vyjadrenie. Tu budeme musieť púoužiť trochu predstavivosti keďže rekurentne je postupnosť zadaná pomocou prvého člena a všeobecného ďalšieho člena. Znie to náročne, ale naozaj sa nemáte čoho báť, prejdeme si tým pomaly a postupne :)

Prvým typom postupnosti je aritmetická postupnosť. V tomto prípade sa každý ďalší člen postupnosti zväčší o jednu diferenciu. Napríklad postupnosť 3,5,7,9...má diferenciu 2. Vcelku jednoduché nie? Druhým typom postupnosti bude geometrická postupnosť. Tu sa každý ďalší člen získa vynásobením pomocou kvocientu. Napríklad postupnosť 2,4,8,16 má kvocient 2. Taktiež vcelku jednoduché!

Od geometrickej postupnosti sa konečne posunieme ku geometrickému radu. Geometrický rad je vlastne súčet členov nejakej geometrickej postupnosti. Tu začína ďalšia časť matematického čarovna. Zistíme totiž, že súčet členov nekonečnej geometrickej postupnosti môže bzť nejaké konečné číslo! Skvelé nie? :)


Osnova Kurzu 

Začnite teraz!Často Kladené Otázky


Kedy tento kurz začína a kedy končí?
Tento kurz začína práve teraz a nekončí nikdy! Je to len na vás koľko času venujete učeniu sa a ako rýchlo si prejdete dané učivo - vy sa teda rozhodnete kedy kurz začína a kedy končí!
Akým spôsobom sa platí za kurz? Je tento spôsob platby bezpečný?
Pri zakúpení akéhokoľvek kurzu použijete jednoduchú platbu platobnou kartou, z ktorej bude daná čiastka odpočítaná. Potvrdenie o zaplatení Vám bude doručené na emailovú adresu. Platobná karta ktorú ste použili sa priradí k Vášmu profilu a preto ju pri ďalšej platbe nebudete musieť zadávať znovu. Naša platforma využíva systém PayPal vďaka ktorému sú Vaše údaje o platobnej karte a platby v úplnom bezpečí!
Na ako dlho mám prístup ku kurzu?
Pri väčšine kurzov je prístup k materiálom časovo neobmedzený. Jediný kurz pri ktorom je to inak, je “Matematika Pre Stredné Školy” kde si môžte zakúpiť prístup buď na jeden mesiac, alebo jeden rok.
Čo ak som nespokojný s kurzom?
Boli by sme veľmi neradi ak by ste boli nespokojní! V prípade nespokojnosti nás kontaktujte a Vaša reklamácia bude vybavená do 30 dní.
Môžem si kurz zakúpiť aj keď niesom zo Slovenska?
Samozrejme! Ak je váš účet v inej mene ako Euro, tak pri zaplatení kartou bude konverzným kurzom táto platba prepočítaná z danej meny na Euro.

Váš prednášajúci


Robert Barcik
Robert Barcik

Róbert Barcík je zakladateľom B-akadémie a zároveň jej inštruktorom matematiky. V roku 2014 sa inšpiroval Khan Academy a vďaka tohto vzoru vytvoril prvé videá z matematiky, ktoré boli zverejnené na stránke YouTube. Videá bral ako koníček až kým nezistil, že za 10 mesiacov od ich zverejnenia dosiahli viac než 80 000 pozretí. Následne vytvoril dalších 1500 videí, ktoré tvoria obsah B-akadémie na ktorú sa práve pozeráte.